Zjazd 9 – „Biblia jako historia” [Relacja]

W piątek, 9 czerwca 2023 r., chrześcijanie z Polski i Ukrainy uczestniczyli w przedostatnim, dziewiątym zjeździe Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego w Lublinie zatytułowanym „Biblia jako historia”. Wykłady prowadził amerykański wykładowca, profesor Buz McNutt.

Uczestnicy wykładów spojrzeli na Biblię jako spójną historię i wspólnie z wykładowcą przeanalizowali narrację biblijną pod kątem możliwych zastosowań w swojej służbie. Historie Biblijne oprócz zapisów faktów zawierają bowiem głębokie prawdy o Bogu i nie są zbiorem faktów dat i miejsc, ale pokazują Bożą suwerenność w historii. Pierwszy z wykładów pozwolił w prosty sposób zrozumieć chronologię i rodzaje ksiąg Starego Testamentu. W drugim wykładzie profesor Buz McNutt przedstawił historie zawarte w pismach Starego i Nowego Testamentu, które zostały użyte do ilustrowania przesłania Boga. 

Profesor Buz McNutt jest Amerykaninem. Urodził się w 1953 roku w Waszyngtonie. Jest emerytowanym pastorem First Baptist Church w Boynton Beach na Florydzie oraz byłym profesorem Midwestern Baptist Theological Seminary oraz Reformed Theological Seminary. Wykładał studia biblijne, uczył greki Nowego Testamentu i biblijnego hebrajskiego oraz hermeneutyki na kilku wyższych uczelniach. Jego odpowiedzialności obejmowały również zakładanie kościołów, ewangelizację w sierocińcach w Chinach i Czadzie, a także prace nad przekładami Biblii w Papui Nowej Gwinei.

Wykłady z dziewiątego zjazdu znajdują się na kanale YouTube Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego.

Polsko-Ukraiński Instytut Biblijny w Lublinie to pierwszy tego typu projekt w naszym kraju. Głównym celem Instytutu jest integracja biblijnych chrześcijan z Ukrainy i Polski, by wspólnie realizować projekty ewangelizacyjne i kościelne, a także wymiana doświadczeń z pracy dla Jezusa w narodzie ukraińskim i polskim, uczenie się od siebie nawzajem i wspólna modlitwa o przyszłość naszych narodów. Wykładowcami są pastorzy, profesorowie oraz przywódcy chrześcijańscy wywodzący się z różnych kościołów i organizacji ewangelikalnych.

Pierwsze wykłady Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego w Lublinie odbyły się 20 sierpnia 2022 r. Do tej pory miało miejsce osiem zjazdów Instytutu:

  • „Dyscyplina w kościele”
  • „Jak samodzielnie czytać i studiować Biblię?”
  • „Reformacja w Polsce – lekcje dla współczesnych”
  • „Czy nasze pokolenie wykona wielki nakaz misyjny Jezusa w Polsce?”
  • „Chrześcijaństwo a psychologia. Duszpasterstwo w profilaktyce dysfunkcji, chorób i zaburzeń psychicznych”
  • „Jak zdobyć władzę w państwie?”
  • „Polska specyfika chrześcijańskiej edukacji oraz organizowania obozów chrześcijańskich”
  • „Bóg sierot”

Osoby zainteresowane działalnością Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego w Lublinie zapraszamy do kontaktu: [email protected]